1400/09/14
پاپ کورنی فکر کنید!

بیل گیتس سال های سال است که جزو ثروتمندترین افراد جهان به شمار می رود و همه جا داستان های موفقیت او را می خوانیم و می بینیم. اما حتی او هم در یک چشم بهم زدن نتوانسته به موفقیت کنونیش دست پیدا کند. اولین شرکت گیتس ترف اُدیتا نام داشت. این شرکت دستگاهی را ساخته بود که می توانست اطلاعات ترافیکی را مورد تحلیل قرار دهد. گیتس و رفیقش پل آلن، در اولین اقدام برای فروش محصولشان متوجه شدند که دستگاه کار نمیکند. در نهایت آن شرکت شکست سختی خورد و تمام زحمات گیتس به هدر رفت. سپس او مایکروسافت را تاسیس کرد. آن جا نیز شکست های متعددی را پذیرفت. ویندوز نسخه ١ موفقیت بزرگی به همراه نداشت اما مایکروسافت دو سال بعد ویندوز ٢ را ارائه کرد اما باز هم آن طور که باید خواسته ها را برآورده نکرد و بعد از آن ویندوز ٣ ارائه شد که در روابط گرافیکی موفق بود. ۱۰ میلیون نسخه از آن طی ۲ سال فروخته شد.
«مایکروسافت باب» قرار بود به کمک حیوانات کارتونی سخنگو استفاده از ویندوز را ساده تر کند. مطبوعات، مایکروسافت را به خاطر آن به شدت مورد انتقاد قرار دادند و در نهایت مایکروسافت هم موفق نشد مشتری ها را جذب کند. «اینترنت اکسپلورر ۶» در واقع مرورگری بود که همراه با «ویندوز ایکس پی» عرضه شد و بعضی ها لقب ناامن ترین نرم افزار روی کره ی زمین را به آن داده بودند.
تحلیل و تجویز راهبردی:
تصور کنید در ظرف بسیار بزرگ به اندازه یک وان حمام پاپ کورن در سینما به شما می‌دهند. بله، می‌دانم کمی غیرواقعی است اما کمی تحمل کنید. واقعاً دوست دارید آن پاپکرن را مزه کنید به همین دلیل یکی از آنها را از ظرف بزرگ با دستتان برمی‌دارید، به سمت دهانتان می‌آورید و بعد تصادفاً از دستتان می‌افتد روی زمین.
آیا خودتان را به زمین می‌اندازید و شروع می‌کنید به گریه کردن؟ یا دستتان را دراز می‌کنید تا یک پاپ کورن دیگر از وان بردارید؟ )میگنا(
حالا اگر بغل دستی شما چند پاپ کورن از ظرف شما برداشت، شما خشمگین می شوید و وحشیانه به سمت او حمله می کنید؟ باز هم نه!
حکایت یک وان حمام پر از پاپ کورن، حکایت زندگی و کسب وکار و فرصت های پیش روی ماست. اگر اینگونه به ظرفیت ها و فرصت های دنیا نگاه کنیم: متوجه می شویم
١- دستاوردها و موفقیت‌های دیگران مساوی با شکست ما نیست. پاپ کورن های زیاد دیگری برای ما وجود دارد. دیگر توان و انرژی درونی محدود ما صرف رقابت، حسادت، زیرآب زنی و تنفر از رقبا نخواهد شد.
٢- اگر فرصتی را از دست دادیم دنیا برای ما به پایان نمی رسد. فرصت های بی شمار دیگری وجود دارند که می توانیم به آن ها بپردازیم. اگر نگاه پاپ کورنی را نداشته باشیم، زمانی که پیش روی ما دری بسته می شود آنقدر به آن در بسته چشم می دوزیم که صدها درب دیگری که پیش روی ما گشوده شده است را نمی بینیم.

                                                                                                                                                                                                          دکتر مجتبی لشکربلوکی