رویدادهای پولی و بانکی

برگزاری سمینار مدیران بانک صادرات ایران در مشهد
اولین سمینار مدیران شبکه بانک صادرات ایران در سالجاری طی دوروز در شهر مشهد مرکز استان خراسان برگزار شد.
در این سمینار که «کفایت سرمایه و چگونگی به کارگیری منابع مالی بانک»نام داشت،مدیران و مسئولان بانک صادرات ایران به تبادل نظر در خصوص برنامه‌های آتی این بانک و موانع و مشکلات موجود پرداختند.
به گزارش خبرنگار فصلنامه بانک،در این سمینار دکتر شریف رضوی در خصوص ایجاد انگیزه در کارکنان،جبران و زیاندهی،پرداخت حقوق و پاداش بانکداری بین المللی و رفع مشکل کامپیوتر و...سخنان مبسوطی ایراد کرد.
همچنین در این سمینار اعضای هیأت مدیره بانک صادرات ایران و مسئولان ادارات و مدیران استانها در خصوص امور مربوط به اظهار نظرو تبادل پرداختند.
پیشنهاد به سوریه برای فعالیت بانکهای ایران
بدهی 500میلیون دلاری سوریه به ایران بر اساس توافق صورت گرفته در کشور سوریه سرمایه گذاری می‌شود.به گزارش ایرنا،ارزش مبادلات بازرگانی دوکشور در بخش خصوصی در نه ماهه اول سال گذشته به85میلیون دلار رسید.این در حالی است که مبادلات دوکشور در سال78تنها 58میلیون دلار بود.
علی عبدالعلی زاده وزیر مسکن و شهرسازی که برای شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه به دمشق سفر کرده بود،در گفت وگو با ایرنا در خصوص فعالیتهای ایران در این کشور گفت:در حال حاضر قراردادهای احداث 10سیلو و یک کارخانه سیمان در سوریه نهایی شده است و طرح مشترک ایجاد کارخانه فولاد سوریه از طرحهای مهمی است که در کمیسیون مشترک دو کشور پیگیری خواهد شد.
وی گفت:باتوجه به توسعه حجم مبادلات اقتصادی میان دوکشور و نیاز به حضور بانکهای ایرانی در سوریه،مسئولان سوری پیشتر با فعالیت یک بانک ایرانی در کشورشان موافقت کرده بودند اما در نشست کمیسیون مشترک ما پیشنهاد پذیرش پنج بانک ایرانی دیگر را خواهیم کرد.
تاپایان برنامه سوم:
مؤسسه‌های اعتباری بخش خصوصی 15درصد از تسهیلات را پرداخت می‌کنند
با افزایش اعطای مجوز فعالیت به مؤسسه‌های اعتباری غیر بانکی بخش خصوصی از سوی بانک مرکزی،انتظار می‌رود در سال پایانی برنامه سوم توسعه دست کم 15درصد تسهیلات جدید رادر آن سال پوشش دهند.
سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با انتشار این مطلب درکتاب «راهکارهای اجرای قانون برنامه سوم توسعه»می افزاید:بانک مرکزی مکلف است فرآیند اعطای مجوز به مؤسسه‌های اعتباری غیربانکی بخش خصوصی رابسهیل و تأسیس آنها را تشویق کند.
بانک یادشده موظف است سیاستهای پولی رابراساس سیرزمانی کاهش تدریجی تورم در طول برنامه سوم و در قالب اهداف کلان این برنامه تنظیم کرده ودر فواصل زمانی سه ماهه در گزارش عملکرد سیاستهای پولی در چارچوب اهداف آن راتهیه و یه شورای پول و اعتبار ارائه کند.از این رو لازم است مدیریت نقدینگی بااستفاده از ابزارهای سیاستهای پولی(غیرمستقیم) در چارچوب الزامات بانکداری اسلامی مدنظر قرارگیرد.
ایران؛واجد شرایط بهره برداری از تسهیلات بانک جهانی است نمایندگان و مدیران اجرایی بانک جهانی،سیاست و خط مشی ایران را برای دو سال آینده تدوین کردند.
بانک جهانی در گزارش خود دستاوردهای اقتصادی،سیاسی و اجتماعی ایران رامثبت ارزیابی کرد و ایران را واجد شرایط بهره برداری از امکانات این بانک سایر سازمانهای پولی ومالی بین المللی دانست.
همچنین اعضای هیأت مدیره شرکت کننده در این اجلاس به غیر از نماینده آمریکا،حمایت خود را از تدبیر و ابتکارات رئیس جمهوری ایران در امور داخلی و خارجی اعلام و اظهار خرسندی کردند.
اسرائیل که نماینده هیأت مدیره این بانک نیست نیز به مصوبه بانک جهانی در قبال ایران اعتراض کرد.
بانک جهانی دراین مصوبه جمهوری اسلامی ایران از نظر سیاسی،کشوری قوی و باثبات خوانده است که با اغلب کشورهای جهان روابط سیاسی و اقتصادی حسنه دارد.
بانک جهانی کاهش بدهیهای خارجی وتورم را ازنشانه‌های رونق اقتصادی درایران دانست.
در گزارش بانک جهانی میزان رشد اقتصادی ایران5درصد اعلام شد و پیشنهاد شد که برای ایجاد اشتغال این رشد می‌باید به بیش از 6درصد برسد.
بانک مرکزی برای جلوگیری از فرار مغزها صد میلیارد ریال اختصاص داد
از سوی بانک مرکزی ده میلیارد تومان از تسهیلات تکلیفی تبصره سه قانون بودجه امسال برای ایجاد اشتغال مولد جهت فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی و جلوگیری از فرار مغزها اختصاص یافت.
به گزارش دبیرخانه بانک بند «5»تبصره«سه» قانون بودجه سالجاری،دستورالعمل اجرایی قانون یاد شده مورد تصویب قرار گرفت و تسهیلات یادشده برای متخصصان فارغ التحصیل ممتاز دانشگاهها در نظر گرفته شد،که از طریق دفتر همکاری‌های فن آوری ریاست جمهوری مظور می‌شود.
دستورالعمل اجرایی قانون مذکور نیز در کمیته ای یاد شده،از طریق بانک مرکزی پرداخت خواهد شد و سود بانکی این تسهیلات مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار برای بخش کشاورزی 17-15درصد،بخش صنعت18-16درصدو برای بخش خدمات 23-21درصد در نظر گرفته شده که زمان پرداخت آن با احتساب زمان اجرای طرح،حداکثر10سال است.
بدهی هر ایرانی به بانکها و دولتهای خارجی به 163دلار کاهش یافت.
بدهی هر ایرانی به بانکها،شرکتها و دولتهای خارجی تا نیمه اول سال گذشته بیش از 58درصد نسبت به سال 75تنزل یافت.
به گزارش ایرنا،به نقل از کتاب «تحولات کشور و عملکرد دولت»که از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منتشر شده است هر ایرانی در سال1375به میزان 280دلار به تشکیلات خارجی مذکور بدهی داشت اما این رقم در نیمه نخست سال گذشته به 163دلار رسید.
براساس این گزارش،کل بدهیهای خارجی ایران در سال 1375نزدیک به دوسوم بدهیهای خارجی ایران بدهیهای بلند مدت و میان مدت بود که مشکلات زیادی را برای اعتبار اقتصادی کشور در صحنه بین المللی ایجاد می‌کرد.
بدهی خارجی ایران در سال 1378به 4/10میلیارد دلار رسید که 65درصد آن را بدهیهای بلند و میان مدت تشکیل می‌داد که حدود5/1 میلیارد دلار آن در نیمه نخست سال گذشته باز پرداخت شد.
این گزارش می‌افزاید:کاهش بدهیهای خارجی ایران در حالی انجام شد که درآمدهای نفتی کشور در سالهای77-1367به حدود12میلیارد دلار کاهش یافت و تا اواسط سال 87نیز قیمت نفت در وضعیت مطلوبی نبود.
خدمات بیمه ای در شبکه بانکی انجام خواهد شد
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد:طرح «بهره گیری از شبکه بانکی برای فروش بیمه» به زودی در شورای عالی بیمه بررسی می‌شود.
عبدالناصر همتی درهمایش«بررسی راهکارهای توسعه بیمه عمر و پس انداز»ضمن اعلام این مطلب افزود:باتصویب این طرح شعب بانکها در زمینه فروش بیمه همکاری می‌کنند و به این ترتیب سیستم بانکی از پس انداز بیشتری برخوردار خواهد شد.
همتی با اشاره به ناچیز بودن سهم بیمه‌های زندگی از مجموع حق بیمه بازار بیمه ایران گفت:بالا بودن میزان تورم،نبود فرهنگ استفاده از خدمات بیمه ای و درآمد پایین خانوارها از موانع رشد بیمه زندگی در کشوراست.
وی افزود:طبقه متوسط ایران درصد کمی از جمعیت راتشکیل می‌دهد که توزیع درآمد به نحوی است که تعداد بسیار کمی از درآمدهای بالای برخوردار هستند و درصد زیادی ازمردم کم در آمد هستند که امکان استفاده از بیمه‌های زندگی را ندارند.
رئیس کل بیمه مرکزی،رشد بیمه ای زندگی درکنار توسعه فعالیتهای بانکی و سازمان بورس را عامل توسعه بازار سرمایه دانست و گفت:رشد اقتصادی بدون شکل گیری بازار سرمایه و توسعه آن میسر نیست.
اطلاعیه بانک مرکزی در باره ضوابط صدور کارتهای اعتباری
از آنجایی که صدور کارت پرداخت توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در جامعه فراگیر شده است و در مواردی کارتهایی خارج از معیار‌های تعیین شده صادر و در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد لذا باید ضوابط صدور کارت پرداخت که به تصویب شورای پولی و اعتبار رسیده است،رعایت شود.بدیهی است کارتهایی که که خارج از ضوابط تعیین شد،صادر ودردسترس قرار می‌گیرند فاقد ارزش و اعتبار قانونی هستند.
صادرکننده کارت موظف است کلیه تمهیدات ومراقبتهای لازم ومتعارف را درخصوص نگهداری سخت افزارو سیستم پردازش داده‌ها و خطوط ارتباطی خود به نحوی انجام دهد مکه استفاده از خدمات کارت برای دارنده آن همواره مطابق با شرایط صدور کارت که باید در قرارداد درج گردد امکان پذیر باشد.صادرکنندگان کارتهای فعلی موظفند ظرف 6ماه نسبت به اخذ جوز ازبانک مرکزی وتطبیق شرایط خودبا ضوابط این مصوبه اقدام کنند.
بنک دولتی هند در ایران شعبه می‌زند
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی وصنایع ایران،«سینگت»سفیر هند در ایران در دیدار با معاون اموربین الملل اتاق بازرگانی وصنایع ایران با اعلام این مطلب ضمن ابراز علاقه به ایجادیک شعبه از بانک دولتی هند درایران گفت :گشایش شعب بانکهای هر یک از دو کشوردر مناطق آزاد تجاری نیز در حال بررسی است.
فصلنامه بانک در نمایشگاه مطبوعات
هشتمین نمایشگاه مطبوعات از 19 تا 28 اردیبهشت سالجاری در محل دائمی نمایشگاههای تهران برگزار شد.دراین نمایشگاه قریب به 500نشریه حضوری فعال داشتند که درچهار سالن اختصاصی به طور مستقیم با خوانند گان و علاقه مندان خود ارتباط برقرار کردند.
فصلنامه بانک نیز که دراین نمایشگاه حضوری فعال داشت با اختصاص یک غرفه 6 متری و با ارایه شماره‌های گذشته فصلنامه درکنار دیگر نشریات منتشره از سوی بانک صادرات ایران موردتوجه و اقبال علاقه‌مندان علوم بانکی واقتصادی قرار گرفت.
خوانندگان ومراجعه کنندگان به غرفه فصلنامه بانک با اظهار نظر در دفتر یادبود خواستار عرضه این نشریه در کیوسک مطبوعات شدند.
فصلنامه بانک با غنیمت شمردن فرصت نمایشگاه در نظر دارد با بررسی نظرسنجی‌های انجام شده، به ارتقای کمی وکیفی این نشریه بپردازد.