ر​ویدادهای پولی و مالی

​این روزنامه در گزارش خود با عنوان «درهای ایران به بازارهای سرمایه جهان باز شد» افزود: اوراق قرضه دولتی ایران در اوایل خردادماه از سوی بانکهای «بی.ان.پی.پاری.باس» فرانسه و «کومرز بانک» آلمان به بازارهای سرمایه اروپا عرضه شد.
دنیا نوشت: هدف از این اقدام، تشویق سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای تزریق پول به بازار ایران است. و انتظار می‌رود این روش از سوی شرکتهای نفتی و دارویی که در کنترل دولت ایران هستند، نیز پی گرفته شود و این شرکتها با فروش اوراق قرضه در بازارهای جهانی به تأمین نقدینگی اقدام کنند.
به نوشته روزنامه اقتصادی دنیا، کارشناسان اقتصادی عرضه اوراق قرضه دولتی ایران توسط دو مؤسسه معتبر یاد‌شده را موفقیت بزرگی برای باز‌شدن پای ایران به بازارهای مالی و پولی جهان ارزیابی می‌کنند.
روزنامه دنیا نوشت: ایران در سال شمسی گذشته با 526 میلیارد دلار مازاد در تراز ارزی خود روبه‌رو بود و مؤسسه «Fitch» که یک مؤسسه معتبر بین‌المللی در درجه‌بندی اعتبار وامی کشورها است، درجة‌ اعتبار وامی ایران را (بی مثبت) اعلام کرده است.
این روزنامه افزود: موفقیت ایران در ورود به بازارهای سرمایه جهان در شرایطی که آمریکا بر شدت اتهامات خود علیه ایران افزوده است، از سوی کارشناسان به عنوان موفقیتی بزرگ تفسیر شده است.
روزنامه دنیا در بخش دیگری از گزارش خود تحت عنوان «تلاش ایران برای کاهش وابستگی به نفت» نوشت: ایران به عنوان چهارمین کشور بزرگ دارای ذخایر گاز طبیعی در جهان، وابستگی شدیدی به درآمدهای نفتی دارد و اقتصادش تحت‌تأثیر مستقیم نوسانات قیمت نفت است.
این روزنامه در پایان گزارش خود مدعی شد: تولید ناخالص ملی ایران براساس برابری قوة‌ خرید در سال 2000 میلادی 413 میلیارد دلار، رشد تولید ناخالص ملی 3 درصد، درآمد سرانه 3800 دلار،‌نرخ تورم 16 درصد، نیروی کار 3/17 میلیون نفر، نرخ بیکاری 14 درصد، حجم صادرات 14 میلیارد دلار، واردات 15 میلیارد دلار و بدهی خارجی ایران 5/7 میلیارد دلار برآورد شده است.
درخواست رئیس بانک جهانی از چین برای آزادی مطبوعات
«جیمز ولفتسون»‌رئیس بانک جهانی از پکن خواست برای پیشبرد رشد اقتصادی و استقلال آن به مرحله‌ای نوین، به مطبوعات آزادی بدهد.
به گفته «ولفنسون»‌نبود آزادی مطبوعات و مطرح نشدن دیدگاههای مردم به شکل گسترده موجب شد تا اقتصاد کشورهای آسیایی در دهة‌90 با بحران مواجه شود.
رئیس بانک جهانی افزود: در‌حالی‌که یک رسانه آزاد و عناصر دیگر اقتصاد بازار مانند شفافیت بیشتر به طور خودکار باعث پیشرفت می‌شود، اما سیاستمداران می‌توانند این روند را طولانی و درازمدت کنند.
به عقیدة‌ وی، رهبران کشورها برای باور‌کردن اقتصاد و پیشبرد اقتصاد بازار نقش مهمی دارند. برای توسعه مؤثر اقتصاد بازار ضروری است که نظام قضایی و حقوقی مقتدر باشد، مقررات مناسب و نظام مالی صحیح ایجاد و با فساد مبارزه شود.
وی ادامه داد: شرکتهای خصوصی نیز در این میان باید فرهنگ خود را تغییر دهند و شفافتر شوند.
رئیس بانک جهانی در خاتمه اعلام کرد: این بانک قصد دارد در سالهای آینده سالانه بین یک میلیارد و 300 میلیون تا یک‌میلیارد و 500 میلیون دلار به چین وام بدهد.
دریافت اعتبار 30 میلیون دلاری قرقیزستان از بانک توسعه آسیایی
براساس امضای یک یادداشت تفاهم‌ میان دولت قرقیزستان و نمایندگی بانک توسعه آسیایی در این کشور، این بانک سالانه 30 میلیون دلار اعتبار به قرقیزستان تخصیص می‌دهد.
روزنامه «سلاوا قرقیزستانا» نوشت: این اعتبار از سال 2002 تا سال 2005 میلادی ادامه خواهد یافت.
براساس این یادداشت تفاهم، قرقیزستان این مبلغ را برای تکمیل و احداث 9 طرح هزینه خواهد کرد.
طرحهای مورد‌نظر قرقیزستان که با این اعتبار تکمیل و یا احداث می‌شود، پروژه مدرن‌سازی خدمات گمرکی، برقراری شبکه‌های نیروی برق و بازسازی راه «اوش- ابرکشتم» است.
به گفته مقامهای مسئول، با بازسازی و تکمیل راه «اوش- ابرکشیم» دریچه‌ای از قرقیزستان به سوی چین باز می‌شود که برای کشورهای ازبکستان و تاجیکستان نیز راه مستقیم به سوی چین را هموار خواهد ساخت.
گفتنی است بانک توسعه آسیایی از سال 1994 با قرقیزستان همکاری خود را آغاز کرده است. این بانک ظرف این مدت 527 میلیون و 200 هزار دلار به عنوان اعتبار و کمکهای فنی در اختیار این کشور قرار داده است.
مجمع عمومی بانکها کلیات طرح اصلاحات راهبردی بانکها را تصویب کرد
مجمع عمومی بانکها درآخرین جلسه خود برنامه‌های اصلاحی سیستم بانکی را مورد بحث قرار داد و کلیات برنامه‌های راهبردی بانکها را تصویب کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی، این جلسه به ریاست طهماسب مظاهری وزیر امور اقتصاد و دارایی و با حضور سایر اعضای این مجمع و رئیس کل بانک مرکزی تشکیل شد. در این جلسه برخی از کلیات برنامه‌های راهبردی بانکها که به تصویب رسیده، عبارت‌اند از: روش تأمین منابع برای افزایش سرمایه بانکها و تناسب آن با استانداردهای قابل‌قبول، تفویض اختیار، تهیه آیین‌نامه‌های استخدامی گزینشی، انضباطی و جذب نیرو به هیأت‌مدیره بانکها، تفویض اختیار تدوین، تصویب و اجرای برنامه نظام انگیزشی کارکنان.
همچنین اصلاح پاره‌ای از موارد آیین‌نامه معاملات بانکها، اصلاح برخی از مواد ضوابط اجرایی بودجه، اصلاح ضوابط فروش و واگذاری شرکتهای وابسته به بانکها به منظور کاهش تصدیگری، برخی دیگر از کلیات طرح اصلاحات راهبردی بانکهاست که به تصویب رسیده است.
این طرح براساس شناسایی تنگناهای موجود از دیدگاه مشتریان از‌جمله برخورد نامناسب کارکنان بانکها در برخی موارد با مشتریان، کندی ارایه خدمات عدم تنوع خدمات بانکی و کیفیت نامطلوب بعضی از این خدمات و ضعف پاسخگویی به متقاضیان تنظیم شده است.
بر همین اساس تعیین تکلیف روش اداره بانکها، مسئولیت شورای عالی بانکها، هیأت‌مدیره، مدیر‌عامل و ترکیب و روابط بین آنها و تکمیل و اصلاح اساسنامه بانکها از‌جمله مواردی بود که مورد تبادل‌نظر اعضای مجمع قرار گرفت.
افزایش کارآیی و بهره‌وری بانکها و ساده‌سازی مجاری اجرایی، اجتناب از تداخل رکن نظارتی و مالکیتی، ارتقای نقش سیاستگذاری هیأت‌مدیره بانکها با انتقال بحثی از وظایف شورای عالی مجمع عمومی و هیأت‌مدیره از‌جمله مواردی هستند که در اساسنامه جدید پیشنهاد و تغییر کرده‌اند.
افزایش سود بانکهای آمریکایی
دو بانک عمده آمریکایی از افزایش سود خود در سه‌ماهه اول سال 2002 خبر دادند.
به گزارش شبکه خبری «بی.بی.سی» سیتی گروپ که بزرگترین بانک ایالات متحده آمریکا است، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد سود این بانک با 25 درصد افزایش نسبت به سه‌‌ماهه اول سال 2001 به 4 میلیارد و 800 میلیون دلار رسید.
«بانک هریکا» نیز که سومین بانک بزرگ در ایالات متحده است، اعلام کرد سود خود را با 14 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 2 میلیارد و 200 میلیون دلار رسانده است.
بسیاری از کارشناسان اقتصادی، موفقیت بانکهای آمریکایی را مدیون پایین آوردن نرخ بهره و افزایش وام مشتریان آنها می‌دانند.
نرخ پایه بهره در انگلیس ثابت ماند
بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد: نرخ پایه بهره در این کشور که مدتهاست در حدود 4 درصد باقی مانده است، تغییری نمی‌کند.
کمیته ویژه نرخ بهره در این بانک با بررسی تغییرات اقتصادی در بخشهای مختلف و از آن جمله صنایع به این نتیجه رسیده است که هنوز زمینه لازم برای افزایش نرخ پایه در انگلیس فراهم نیست. این درحالی است که معاون رئیس بانک مرکزی انگلیس چند ماه پیش به شرکت‌کنندگان در همایش اتاق بازرگانی بریتانیا گفت هبود تغییر نرخ پایه بهره در این کشور در ماههای آتی با نوسانها در میزان دستمزدها، قیمت نفت و ارزش پوند ارتباط مستقیم خواهد داشت.
وی اعلام کرد: با توجه به بودجه جدید دولت و افزایش محدود مالیاتها انتظار می‌رود روند صعودی قیمت مسکن و سطح مصرف عمومی در انگلستان کاهش پیدا کند.
از سوی دیگر، آمارهای اقتصادی در انگلیس نشان می‌دهند نرخ تورم در این کشور در ماه مارس در حد 3/2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل از آن یک‌دهم درصد بیشتر شده است.
با این حال نرخ تورم در انگلیس در ماه مارس (اسفند- فروردین) هنوز کمتر از میزان متوسط تورمی است که دولت انگلیس برای سال 2002 میلادی (در حدود 5/2 درصد) درنظر گرفته است.
افزایش ذخایر ارزی چین
ذخایر ارزی چین تا پایان ماه آوریل به 233 میلیارد و 800 میلیون دلار بالغ شد.
به گزارش رویتر از شانگهای، «دای شیانگ لونگ» رئیس بانک مرکزی چین اعلام کرد ذخایر ارز خارجی این کشور در مقایسه با اوایل سال جاری 21 میلیارد و 600 میلیون دلار افزایش یافته است.
تحلیلگران معتقدند، چین دومین کشور بزرگ دارای ذخایر ارز خارجی در جهان، پس از ژاپن است. «دای شیانگ لونگ» تأکیدکرد: چین به سیاست مالی با ثبات و محتاطانه و در‌عین‌حال فعال خود ادامه خواهد داد و حمایت از رشد اقتصادی و کاهش تورم و حفظ نرخ مبادلات را با ثبات «یوآن»‌ تشدید خواهد کرد.
رشد اقتصادی کره شمالی
کره شمالی در سال گذشته برای سومین سال پیاپی رشد مثبت اقتصادی را تجربه کرد.
براساس آمار منتشر شده از سوی بانک کره، رشد واقعی تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2001 به 7/2 درصد رسید.
بنابراین گزارش، در این سال برداشت غله و محصولات کشاورزی 2/8 درصد و افزایش تولیدات کارخانه‌ها معادل 5/3 درصد بوده است.
بدهیهای خارجی روسیه کاهش یافت
بدهیهای خارجی روسیه در پایان سه ماهه نخست سال جاری میلادی به 128 میلیارد و 3 میلیون دلار کاهش پیدا کرد.
بدهیهای خارجی روسیه در سال 2001 معادل 13 میلیارد دلار کاهش یافته و از 143 میلیارد و 300 میلیون دلار در اول ژانویه 2001 به 130 میلیارد دلار در اول ژانویه 2002 رسیده بود.
همچنین ذخایر ارزی و طلای روسیه در هفدهم ماه مه 2002 به 40 میلیارد و 600 میلیون دلار رسید که این امر حاکی از افزایش سریع این ذخایر است.
روزنامه «راشا جورنال» از قول رئیس بانک مرکزی روسیه نوشت: ارزش ذخایر در‌حال‌حاضر 40 میلیارد دلار است.
براساس آمار، بانک مرکزی روسیه، حجم ذخایر ارزی این کشور در اواسط بهار 8/1 میلیارد دلار افزایش یافته بود.
بانک مرکزی روسیه پیش‌بینی کرد روند افزایش ذخایر ارزی و طلای این کشور در چند ماه آینده ادامه پیدا کند.
انعقاد قرارداد و بانک اروپایی برای انتشار اوراق قرضه ارزی ایران با بانک مرکزی
دو بانک اروپایی برای انتشار اوراق قرضه ارزی ایران با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرارداد امضا کردند.
به گزارش فایننشنال تایمز، دو بانک اروپایی به نامهای «بی.ان.پی‌پاری‌باس» و «کامرز بانک»‌ برای انتشار این اوراق قرضه ارزی که بالغ بر 500 میلیون یورو معادل 316 میلیون دلار است، با بانک مرکزی ایران قرارداد بسته‌اند.
ایران در نیمه دوم سال گذشته قرار بود این اوراق قرضه را منتشر کند، اما به دلیل وقوع حادثه یازدهم سپتامبر در آمریکا و تشدید رکود اقتصادی در جهان، از انتشار این اوراق منصرف شد.
دکتر جعفر مجرد معاون ارزی بانک مرکزی ایران در این خصوص گفت: اکنون شرایط اقتصادی جهان برای انتشار این اوراق قرضه ارزی مناسب و به احتمال قوی تا پایان امسال این اوراق منتشر خواهد شد.
روزنامه فایننشنال تایمز درباره انتشار این اوراق قرضه ارزی همچنین گزارش داد: ایران با انتشار اوراق قرضه ارزی در عمل با بازار سرمایه جهانی پیوند می‌خورد که در‌واقع اولین پیوندی است که طی 23 سال گذشته بین بازار سرمایه ایران و جهان برقرار می‌شود.
بانک جهانی اعتبار ایجاد 8 میلیون ساعت کار در افغانستان را تأمین می‌کند
دکتر اشرف غنی مشاور اقتصادی دولت افغانستان و کارشناس سابق بانک جهانی گفت: دولت حامد کرزای باید برای جذب کمکها و سرمایه‌های خارجی طرح و برنامه مشخصی داشته باشد، زیرا بدون آن بازسازی کشور تحقق نخواهد یافت.
وی با اشاره به این که کمکهای وعده داده شده بین‌المللی به افغانستان تحقق نیافته است، اظهار داشت: اجرای عملی وعده‌ها نیاز به زمان دارد.
اشرف غنی افزود: کشورها و مجامع کمک‌کننده باید در برنامه‌های توسعه افغانستان نقش مؤثری برعهده گیرند.
مشاور اقتصادی دولت موقت افغانستان همچنین گفت:‌ دولت یک بودجه 460 میلیون دلاری برای سال جاری پیش‌بینی کرده است که 380 میلیون دلار آن از خارج تأمین می‌شود.
وی افزود: از این مبلغ تاکنون یکصد میلیون دلار توسط سازمانهای بین‌المللی تأمین شده است و قرار است 200 میلیون دلار دیگر نیز توسط کشورها تأمین شود.
وی در‌عین‌حال از کمک حدود یک‌میلیارد دلاری جهانی برای افغانستان در سال جاری خبر داد.
«اشرف غنی»، اشتغال‌زایی و توسعه روستایی را دو برنامه دولت ذکر کرد و گفت: طرحی به بانک جهانی برای تولید هشت‌میلیون ساعت کار در افغانستان ارایه شده و قرار است این بانک آن را تأیید کند تا به اجرا گذاشته شود.
وی مهمترین برنامه اشتغال‌زایی را توسعه جاده‌سازی در افغانستان ذکر کرد و گفت: افغانستان از لحاظ اقتصادی، بهداشتی، آموزشی و پرورشی و... یکی از فقیرترین کشورهاست و تأمین امنیت به پیشرفت اقتصادی وابسته است.
رکود در بازار پول و سرمایه ترکیه
بازارهای پول و سرمایه ترکیه به موازات تحولات سیاسی ترکیه و احتمال تغییر در وضعیت دولت ائتلافی آن کشور با رکود نسبی مواجه شده‌اند. به‌طوری‌که شاخص ارزش سهام در بورس اوراق بهادار استانبول 48/1 درصد رشد داشت و نرخ دلار و یورو نیز در قبال لیر ترک به‌ترتیب با 88/0 درصد و 13/1 درصد افزایش روبه‌رو شد.
صاحبنظران سیاسی و اقتصادی علت رکود بازار پول و سرمایه در ترکیه را به به بیماری اجویت نخست‌وزیر آن کشور دانستند.
از سوی دیگر کمال درویش وزیر مشاور در امور اقتصادی ترکیه اعلام کرد که احتمال کناره‌گیری اجویت و برگزاری انتخاب وجود دارد.