ر​ویدادهای پولی و مالی

پیش بینی برای سقوط «یوان» چین و «ین» ژاپن
هنگ کنگ ـ به نوشته روزنامه مالی «سینگ تائو» چاپ هنگ کنگ، محافل مالی و کارشناسان اقتصادی جهان پیش بینی کردند که ارزش «یوان» واحد پول چین و «ین» ژاپن در مقابل دلار در سال میلادی جاری (1999) سقوط خواهد کرد. این پیش بینی شامل یوان در برابر هر دلار و 160 ین برابر یک دلار است. در واکنش به خبرهایی که در زمینه سقوط ارزش یوان در چین وجود دارد. «دای سیانگ لونگ» رئیس بانک مرکزی چین مجدداً قاطعانه اعلام کرد که ارزش یوان در سال جاری تغییری نخواهد داشت. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بر خلاف سال میلادی گذشته (1998) این بار دولت چین توان مقاومت در برابر سقوط ارزش واحد پول این کشور را نخواهد داشت و مجبور خواهد بود که در سیستم بانکی نیز خود را با نرخ تازه «یوان» هماهنگ کند.
قوی‌تر شدن پول بلغارستان با حذف سه صفر آن
صوفیه ـ پیشنهاد دولت بلغارستان مبنی بر حذف سه صفر از «لوا» (واحد پول بلغارستان) با موافقت مجلس ملی این کشور همراه شد و به این ترتیب از تابستان امسال یک هزار «لوا» به یک «لوا» تغییر‌می یابد و در مرحله دوم این برنامه، تا پایان سالجاری اسکناسهای موجود از گردش خارج خواهد شد. مخالفان دولت بلغارستان این تغییر را سرپوش گذاشتن دولت بر تورم توصیف کردند ولی «ایوان کوزتف» نخست وزیر این کشور با رد این انتقادها گفت: با حذف سه صفر از «لوا» نه تنها از ارزش «لوا» کاسته نخواهد شد، بلکه ارزش آن با «مارک» آلمان برابر خواهد شد و اجرای این موضوع سبب قوی‌تر شدن پول بلغارستان خواهد شد.
کمک دولت به بازسازی ساختاری در بانکهای ژاپن
توکیو ـ پانزده بانک عمده و بزرگ ژاپن به طور رسمی اعلام کردند که در چارچوب کاهش هزینه‌ها حدود 20 هزار تن از کارکنان خود را کاهش‌می دهند. مقامهای این بانکها گفته‌اند که در نظر دارند هزینه کارکنان را نیز با درصد کاهش به یک تریلیون و 470 میلیارد ین برسانند. این تحولات در چارچوب طرح جدید بازسازی ساختاری و برای مقابله با ورشکستگی بانکها صورت‌می گیرد. این بانکها 142 هزار و 651 کارمند دارند که در پی این تصمیم 14 درصد کاهش‌می یابند. شماری از بانکهای ژاپنی به سبب داشتن میلیاردها ین وامهای مشکوک الوصول ورشکسته شده و یا در آستانه ورشکستگی قرار دارند و دولت ژاپن تصمیم دارد 66 میلیارد دلار از بودجه عمومی را برای بهبود وضعیت بانکها در اختیار آنها قرار دهد. این کمک در چارچوب قانون جدید نظام بانکی ژاپن که سال گذشته به تصویب رسید، صورت‌می گیرد. سازمان نظارت بر نظام مالی ژاپن، میزان اوراق قرضه مشکل دار سازمانهای مالی این کشور را بیش از 88 تریلیون و 527 میلیارد ین اعلام کرده است، اما منابع غربی این رقم را دو برابر یعنی «حدود یک تریلیون دلار»‌می دانند. اوراق مشکل دار شامل وامهای پرداخت شده ای است که هم اکنون بازپرداخت آن با مشکل رو به رو شده است.
آغاز اصلاحات در نظام بانکی مغولستان
پکن ـ دولت مغولستان با به اجراء گذاشتن یک مصوبه جدید اصلاحات تازه ای را در شبکه بانکی این کشور برای رهایی از بحران مالی موجود آغاز کرد. بر اساس این مصوبه 23 مطرح و نظر اصلاحی در زمینه ساختار تشکیلاتی نظام بانکی، شیوه‌های گوناگون اعطای اعتبار و نیز نحوه تعیین نرخهای مختلف بهره پیش بینی شده است. در یک سال اخیر بسیاری از بانکهای وابسته به دولت مغولستان ورشکست شدند و دولت برای جبران زیانهای این بانکها در سال گذشته، 8 میلیارد ترقویک (8 میلیون دلار) از بانک مرکزی استقراض کرده است. پیش بینی‌ها حاکی است که اوضاع اقتصادی و مالی مغولستان در سال جاری وخیمتر‌می شود.
تأسیس بانک جدید در سوریه
دمشق ـ به نوشته روزنامه سوری «البعث»، دولت سوریه تصمیم گرفته است برای اولین بار یک بانک ویژه توسعه صادرات در این کشور تأسیس کند. این بانک زیر نظر وزارت اقتصاد و بازرگانی خارجی سوریه اداره خواهد شد و هدف از تأسیس آن ایجاد تسهیلات برای صادرکنندگان و تشویق صادرات کالاهای ساخت سوریه به خارج اعلام شده است. با وجود این که در سوریه تمام بانکها را دولت اداره‌می کند، در رابطه با بانک در حال تأسیس توسعه صادرات در دمشق اعلام شده که این بانک از استقلال مالی و اداری برخوردار خواهد بود و سرمایه اولیه آن 20 میلیون دلار است.
تغییر واحد پول سودان از «پوند» به «دینار»
خارطوم ـ بر اساس تصمیم بانک مرکزی سودان، واحد پولی این کشور به طور رسمی تغییر کرد و از «پوند» به «دینار» تبدیل شد. در بخشنامه بانک مرکزی سودان، در این خصوص آمده است: هر دینار سودان از یکصد واحد تشکیل شده و هر یک واحد آن «قروش» نام دارد. دینار از سال 1993 در معاملات بانک مرکزی سودان به کار گرفته شد و تا پیش از جایگزینی به جای پوند، به عنوان واحد پول جدید، برابر ده پوند ارزش داشت. در بخشنامه بانک مرکزی سودان ارزش یک دلار آمریکا برابر با 250 دینار تعیین شده است.
تلاش برای تغییر پول در آرژنتین
بوئنوس آیرس ـ رویا رویی مخالفان با دولت آرژانتین در زمینه تصمیم دولت مبنی بر جایگزین کردن «دلار» آمریکا به جای «پزو» در این کشور، به مراحل حاد رسیده است. «کارلوس منم» رئیس جمهوری این کشور که بر اجرای این عمل پافشاری‌می کند، علت آن را دوری جستن از بحران و وخامت اوضاع اقتصادی در آرژانتین عنوان کرد. «پدرو پاو» رئیس بانک مرکزی آرژانتین نیز از حامیان رئیس جمهوری در این اقدام رشد اقتصادی آرژانتین شده و زمینه اشتغال را برای یک میلیون و 600 هزار بیکار در کشور فراهم‌می آورد. تغییر پول آرژانتین از «پزو» به «دلار» آمریکا، نیازمند ضمانت ذخیره سازی پولی بین‌المللی، رضایت بانکهای امریکایی و جلب رضایت مقامات واشینگتن است.
واگذاری یک بانک دولتی در مالزی به بخش خصوصی
کوالا لامپور ـ بانک «یومی پاترا بانک» مالزی که 98 درصد سهام آن متعلق به دولت مالزی بود، به یک شرکت غیر دولتی واگذار شد و با بانک «کامروس» در این کشور ادغام شد. این دو بانک مالزی بعد از ادغام به «بومی پاترا کامروس» تغییر نام دادند.
پیش از واگذاری و ادغام، بانک «بومی پاترا بانک» 265 میلیون دلار وام عقب افتاده داشت. این بدهی کلان مهمترین دلیل واگذاری و ادغام و نجات آن اعلام شده است. دارایی دو بانک قدیم و بانک جدید «بومی پاترا بانک»، بعد از ادغام در مالزی میلیارد دلار برآورده شده است.
کاهش ارزش روبل تاجیکستان در برابر دلار آمریکا
دوشنبه ـ کاهش قیمت پنبه و آلومینیوم در سطح بین‌المللی، موجب پایین آمدن درآمد ارزی تاجیکستان شده و این موضوع سقوط قیمت ارزش روبل تاجیکستان در برابر دلار آمریکا را در پی داشته است. بانک ملی تاجیکستان با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام این مطلب افزود. نگرانی از گسترش بحران بانکی و مالی روسیه در کشورهای مختلف منطقه که تقاضای دور از انتظار از سوی مردم را برای تبدیل سرمایه نقدی خود به دلار و افزایش تقاضا برای دلار را به همراه داتش، از دیگر علل کاهش ارزش روبل در این کشور است. در بیانیه بانک ملی تاجیکستان آمده است: نداشتن تمایل تجار به استفاده از روبل روسیه در تجارت و افزایش معاملات دلاری نزد کشورهای منطقه، علل دیگر افزایش قیمت دلار در این کشور است. از سال جدید میلادی، روبل تاجیکستان تا 20 درصد از ارزش خود را برابر دلار امریکا از دست داده است. به رغم کاهش ارزش روبل تاجیکستان برابر دلار امریکا، ارزش آن، برابر روبل روسیه و دیگر پولهای رایج در منطقه تقریباً ثابت مانده است.
سیر نزولی بدهی‌های کره جنوبی
سئول ـ گزارش رسمی منتشر شده وزارت دارایی کره جنوبی حاکی است که، میزان بدهی ناخالص خارجی این کشور در پایان سال میلادی 1998 (نیمه نخست دیماه 1377) بیش از 151 میلیارد و 146 میلیون دلار و کل داراییهای خارجی آن 129 میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است. بنابراین آمار، خالص بدهی کره جنوبی در پایان سال 1998 به 21 میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده است که نسبت به سال مشابه گذشته 59 درصد کاهش نشان‌می دهد. روزنامه «کوریا هرالد» گزارش آماری میزان بدهیهای خالص کره جنوبی را در سالهای پیشین به این شرح اعلام کرده است: سال 1994، 23 میلیارد و 70 میلیون دلار
سال 1995، 34 میلیارد و 94 میلیون دلار
سال 1996، 52 میلیارد و 89 میلیون دلار
سال 1997، 43 میلیارد و 21 میلیون دلار
سال 1998، 21 میلیارد و 600 میلیون دلار
سپرده گذاری اماراتی‌ها در اردن
ابوظبی ـ به نوشته روزنامه «الخلیج» (خلیج فارس) چاپ شارجه، امارات متحده عربی وجوهی را در بانک مرکزی اردن سپرده گذاری‌می کند. خبرگزاریها در این زمینه از دوبی گزارش دادند؛ هدف این اقدام کمک به اقتصاد کشور اردن هاشمی است که با مرگ ملک حسین با کمبود ارز و نقدینگی مواجه شده است. روزنامه «الخلیج» نوشت: سلطان بن ناصر السویدی، رئیس بانک مرکزی امارات عربی متحده این اقدام را گامی به منظور تحکیم روابط قومی بین دو کشور عنوان کرد. در خصوص زمان یا میزان این سپرده گذاری مطلبی فاش نشده است.
پذیرفتن شرایط صندوق بین‌المللی پول از سوی برزیل
برازیلیا ـ دولت برزیل شرایط در نظر گرفته است از سوی صندوق بین‌المللی پول را پذیرفت. بر مبنای توافقی که بین نمایندگان صندوق بین‌المللی پول و مقامات ارشد مالی برزیل امضاء شد، دولت برزیل پذیرفت که از طریق افزایش نرخ بهره، کاهش شدید بودجه و کنترل تورم، به حمایت غیرمستقیم از پول این کشور بپردازد. علاوه بر این، دولت برزیل به صندوق بین‌المللی پول تعهد داد واحد پول این کشور را همچنان در بازار جهانی به طور شناور رها سازد. به اعتقاد کارشناسان مالی و اقتصادی، راهکار جدیدی که برزیلی‌ها انتخاب کرده‌اند یعنی «کنترل تورم» مسلتزم بالا نگه داشتن نرخ بهره در حد غیر متعارف است و این باعث خواهد شد برزیل با یک دوره رکود اقتصادی نه چندان کوتاه مدت مواجه گردد. برزیلی‌ها برای به دست آوردن یک وام میلیارد دلاری که صندوق بین‌المللی پول قول پرداخت آن را داده است، به تصمیم جدید صندوق بین‌المللی پول مبنی بر پرداخت کمتر از این مبلغ جواب رد‌می دهند.
ورشکستگی بی‌سابقه در ژاپن
توکیو ـ روند ورشکستگی در ژاپن برای سومین سال متوالی همچنان به سیر صعودی خود ادامه‌می دهد. تازه‌ترین آمار رسمی منتشره در ژاپن حاکی است که شمار افرادی که به سبب وضع بد مالی و اقتصادی در ژاپن ورشکسته شده‌اند، به بالاترین و کم سابقه‌ترین حد خود رسیده است. یک دادگاه عالی در ژاپن رسماً اعلام کرد، تعداد پرونده‌های ورشکستگان شخصی در این کشور طی سال میلادی گذشته 103 هزار و 800 فقره اعلام شده است که این رقم نسبت به سال پیش (1997) 40 درصد افزایش نشان‌می دهد. براساس این گزارش، در سال میلادی 1998 نزدیک به 20 هزار شرکت ژاپنی هر یک با به جای گذاشتن حداقل ده میلیون پن ورشکسته شدند و این رقم ورشکستگی بالاترین رقم طی پانزده سال گذشته است. همین گزارش حاکی است که بدهکاری شرکتهای ورشکسته ژاپنی در سال گذشته 14 تریلیون و 210 میلیارد ین بود که نسبت به سال گذشته درصد بیشتر است.
مبارزه با سارقان رایانه ای اطلاعات بانکی
بانکوک ـ بانک مرکزی تایلند لایحه اصلاحی قوانین بانکی در این کشور را با هدف حفاظت از اطلاعات محرمانه بانکها، مراکز تصمیم گیری مالی، مراکز بورس و داد و ستدهای بین‌المللی و سازمانهای مالی تایلند، در رویارویی با دزدان رایانه ای تهیه و به مرحله اجرا درآورده است. در این لایحه مجازاتهای شدیدی برای متخلفان و سارقان ساختار بانکی و مالی این کشور پیش بینی شده است. از جمله این مجازاتها ده تا پانزده سال زندان و نیز جریمه نقدی تا 300 هزار دلار است. خانم «کورن نیموتانا» منشی ارشد رئیس بانک مرکزی تایلند در این زمینه به خبرنگاران گفت: این مجازات علیه کسانی اعمال خواهد شد که در داخل و خارج از تایلند از راه شبکه ارتباطات بین‌المللی اینترنت با بانکهای اطلاعاتی رایانه ای بانکی تایلند، به طور غیرقانونی دسترسی پیدا کنند. قوانین مذکور بعد از دسترسی غیرقانونی به بانک اطلاعاتی نیروی هوایی آمریکا در یک مرکز رایانه ای به هنگام برگزاری آخرین دوره بازیهای آسیایی در تایلند اتخاذ و به مرحله اجراء درآمد.
اجرای نظام بانکداری اسلامی در چچن
گروزنی ـ رئیس بانک مرکزی چچن‌می گوید: دولت چچن با تأکید بسیار تصمیم دارد براساس قوانین اسلامی با تغییر نظام بانکی خود دریافت و پرداخت بهره بانکی را از نظام بانکی این کشور حذف کند. «عبدالرشید ژایکوف» رئیس بانک مرکزی چچن افزود: به کار گیری سیستم بانکداری اسلامی در اصلاح نظام بانکی چچن بسیار مؤثر و مفید است. از این رو از اول سال میلادی 1999 از اعتبارات بهره گرفته نمی‌شود. حذف ربا نخستین گام است و در آینده تغییرات اساسی‌ترین در سیستم بانکی چچن داده خواهد شد. نخستین بانک اسلامی قرار است به زودی در گروزنی کار خود را آغاز کند.
افزایش اتکا به طلا در شرق آسیا
زوریخ ـ به گزارش شورای عالی جهانی طلا، با بروز بحرانهای مالی در کشور‌های شرق آسیا، طلا از یک زیور درخشان به یک دارایی قابل اعتماد و بهترین شیوه تبدیل به پول در هنگام نیاز، نزد کشورهای این منطقه تبدیل شده است. بر پایه گزارش دفتر مرکزی شورای عالی جهانی طلا در زوریخ، مصرف کنندگان طلا در منطقه شرق آسیا از ثبات نسبی قیمت طلا در شرایط بحرانی که بر اکثر کشورهای این مناطق حاکم شد، بهره خوبی بردند. در حالی که دیگر داراییها مانند اوراق قرضه، سهام و ارز به شدت موجب ورشکستگی و سرنگونی صاحبان آنان را فراهم آورد. به هنگام بحران مالی و اقتصادی در کشورهای شرق آسیا، شماری از دولتهای منطقه از مردم خواستند طلاهای خود را از صندوقها بیرون بیاورند و به فروش رسانند تا بخش عمده ای از ثروت ملی که به صورت غیرفعال نزد آنها مانده است، به جریان بیفتد و موجب بهبود اقتصاد کشور شود. علاوه بر این، عمده فروشان و خرده فروشان طلا نیز در کشورهای منطقه شرق آسیا با محدود شدن اعتبارها و بالا رفتن نرخهای بهره بانکی اندوخته‌های طلای خود را به فروش رساندند.